Startup w formie spółki z o.o. | INFI

Startup w formie spółki z o.o.

Startup w formie spółki z o.o.

mar 28, 2021 | Firma bez zus, Księgowość, PSA, Spólka z o.o., Startup, ZUS

Startup w formie spółki z o.o.

Wielu młodych ludzi decyduje się na wdrożenie prostego modelu biznesowego na masową skalę (on-line). Genialne pomysły uwielbiają nowoczesne technologie. Świat gospodarki, szczególnie w czasie pandemii, przenosi się do Internetu.

Startup – co to jest?

Startup to najczęściej serwis internetowy, który dzięki innowacyjnej technologii informacyjnej przez pięć lat zapewnia właścicielom zyski i charakteryzuje się szybkim, nieprzerwanym wzrostem liczby użytkowników i zysków. Startupem są również aplikacje pisane dla użytkowników smartfonów. Startup automatycznie rozwiązuje masowy problem użytkowników zyskując popularność i wzbudzając sympatię. Właściciele startupów są celebrytami, bohaterami mediów, wzorem dla innych.

Spółka z o.o. idealna dla startupów

Środki na rozkręcenie biznesu wnoszą do firmy założyciele. Często są to wkłady aportem, np. nieruchomość. Ważne, żeby w umowie spółki z o.o. (bo taką zalecamy dla startupów) dokładnie zapisać kto i co wnosi do spółki.

Pomoc adwokata w napisaniu umowy spółki

W startupy chętnie inwestują znani nie tylko na lokalnym rynku biznesmeni (aniołowie biznesu), ale również funduszów venture capital. Wyklucza to rejestracje spółki w prosty sposób elektroniczny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (system S24), ponieważ wyklucza on możliwość wnoszenia do spółki aportu. Wprowadzając do biznesu zawodowych wyjadaczy, dobrze jest w umowie przewidzieć prawa, obowiązki, wielkość wkładów i sposób ich opłacania. Dlatego przed wciśnięciem przycisku Enter „odpalającego” startup, spotkajmy się z adwokatem. Do rozmowy zaprośmy też doradcę podatkowego. Burza mózgów z profesjonalistami od biznesu na pewno nie zaszkodzi.

Zakładanie spółki z o.o.

Korzystanie z usług profesjonalnej kancelarii, pozwoli uniknąć błędów w procesie rejestracji spółki. Często zjawiając się w sądzie rejestrowym, nie mamy wypełnionych wszystkich załączników. Wstrzyma to rejestrację lub zmusi do szybkiego wypełniania dokumentów na korytarzu sądowym. Problemem jest ustalenie sposobu reprezentowania spółki. Trudno wezwać prezesa funduszu inwestycyjnego zza oceanu, żeby podpisał wraz z innymi wspólnikami umowę na dostarczanie tuszu do drukarki. Trzeba precyzyjnie określić sposób reprezentacji spółki, jeśli kieruje nią jednoosobowy zarząd.

Spółka z o.o. – PKD

Czym się będzie zajmować spółka? Jaki jest charakter działalności startupu? Co na to ustawa o rachunkowości i prawo podatkowe? Pytań, które należy postawić na początku przygody w wielkim biznesie jest wiele. Nie wszystkie rodzaje działalności mogą być realizowane w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Możemy wybrać tylko dziesięć numerów PKD działalności gospodarczej. Z prawnikiem, księgową i wspólnikami zastanówmy się, czym tak naprawdę będzie nasz startup. Wybór PKD ma swoje konsekwencje podatkowe.

Startup – ograniczona odpowiedzialność

Gdy pojawią się problemy, spółka z o.o. ochroni udziałowców. Odpowiadają oni tylko do wysokości wkładów, jakie wnieśli do spółki. Komornik nie tknie prywatnego majątku wspólników. Inaczej wygląda sprawa odpowiedzialności zarządu. Jego członkowie odpowiedzą swoim majątkiem, jeśli egzekucja przeciwko spółce jest nieskuteczna. Ale i w tym przypadku zarząd jest chroniony, jeżeli w odpowiednim czasie złoży w sądzie wniosek o upadłość.