Mikrorachunek – co to jest? | INFI

Mikrorachunek – co to jest?

Mikrorachunek – co to jest?

sie 16, 2022 | Księgowość, Podatki, Prawo, Urząd Skarbowy

Mikrorachunek – co to jest?

Od 1 stycznia 2020 roku funkcjonuje mikrorachunek podatkowy. Jest to rozwiązanie, które przypomina nieco indywidualny rachunek ZUS przedsiębiorcy. Czym jest i w jakim celu stosowany jest mikrorachunek? O tym w niniejszym wpisie!

Mikrorachunek – urząd skarbowy i zapłata podatków

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy mają obowiązek wpłacać VAT, PIT i CIT na indywidualny rachunek podatkowy, czyli na tzw. mikrorachunek podatkowy.

Jak wygenerować mikrorachunek?

Mikrorachunek podatkowy można sprawdzić, korzystając z „generatora mikrorachunku podatkowego”, zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/ lub można go otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym. Żeby sprawdzić mikrorachunek podatkowy należy podać:

  • PESEL- dotyczy osoby fizycznej, która:

-nie prowadzi działalności gospodarczej, lub

– nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT

  • NIP- dotyczy podmiotu, który:

– prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT, lub

– jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne.

Nie należy korzystać z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku podatkowego nie wiąże się z żadnymi kosztami. Generator działa 24/7. Można więc sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmieni się adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.

Nowe narzędzie podatkowe dla przedsiębiorców nie jest skomplikowane. To rachunek bankowy, za którego pośrednictwem płacony jest podatek PIT, CIT i VAT, czyli te, z którymi osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do czynienia najczęściej. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które upraszcza życie przedsiębiorcom. Mogą oni wykonywać przelewy podatkowe na jeden, indywidualny mikrorachunek podatkowy, bez potrzeby szukania rachunków bankowych danego urzędu i wskazywania odpowiednich podatków.

Każdy podatnik to jeden rachunek bankowy do regulowania zobowiązań z tytułu PIT, CIT i VAT. Za jego pośrednictwem można regulować opłaty dotyczące podatków, takie jak np. opłaty skarbowe, należności celne, opłaty wynikające z ustawy o grach hazardowych czy koszty postępowania, w tym także postępowania administracyjnego. 

Mikrorachunek – zapłata składek ZUS

Swój numer rachunku składkowego (NRS) można znaleźć w placówce ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 lub na stronie internetowej ZUS (https://eskladka.pl/Home), gdzie trzeba wpisać swoje dane identyfikacyjne takie jak numer NIP, REGON lub PESEL. Po podaniu danych i kliknięciu „sprawdź” wyświetli się NRS. Taką informację można wydrukować oraz zapisać do pliku PDF.

Mikrorachunek podatkowy – jak wygląda?

Jak wskazuje ordynacja podatkowa, mikrorachunek podatkowy to 26 znaków, na które składa się:

  • suma kontrolna,
  • numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku,
  • identyfikator podatkowy,

Zaległości podatkowe, a mikrorachunek podatkowy – co warto wiedzieć?

Jeśli nie masz zaległości podatkowych, sprawa jest prosta – wykonując przelew na mikrorachunek podatkowy, wskazujesz, jaki typ zobowiązania chcesz uregulować (PIT, CIT, VAT lub inne opłaty). W razie braku określenia rodzaju podatku, rozliczone zostanie zobowiązanie mające najstarszy termin wymagalności. Co w przypadku zaległości do uregulowania? Mikrorachunek podatkowy zdecydowanie ułatwia tę kwestię, a sama spłata zobowiązań jest szybsza i prostsza. Wpłata dokonana na mikrorachunek, dotycząca wskazanego podatku, będzie przeznaczana na poczet zaległości podatkowej mającej najwcześniejszy termin płatności. Jeśli nie wskażesz zaległości, bądź zwyczajnie jej nie masz w danym podatku, kwota zostanie przeznaczona na zobowiązanie o najwcześniejszym terminie płatności.

Mikrorachunek podatkowy nie ma natomiast wpływu na zwrot podatku, jaki otrzymują po rozliczeniu rocznym podatnicy. W tej kwestii nic się nie zmieni. Wyliczoną kwotę otrzymasz na wskazany rachunek bankowy.