Dla kogo jest jednoosobowa działalność gospodarcza? | INFI

Dla kogo jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Dla kogo jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

sie 16, 2022 | jednoosobowa działalość, Księgowość, Podatki, Prawo, ZUS

Dla kogo jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to dla wielu początkujących przedsiębiorców naturalny wybór, od którego zaczynają swoją przygodę z biznesem. Niektórzy prowadzą JDG przez cały okres swojej działalności, inni traktują jedynie jako początek dla czegoś większego. Dziś przyjrzymy się jednoosobowej działalności gospodarczej i sprawdzimy, czy jest to korzystne rozwiązanie biznesowe. 

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Według przepisów Ustawy Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku jest to “zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”.

Podstawowe cechy jednoosobowej działalności gospodarczej to m.in.:

 • cel zarobkowy – jest nastawiona na zysk,
 • ma zorganizowany – np. wynajmowane są pomieszczenia do jej wykonywania, jest prowadzony marketing,
 • wykonywana jest w sposób ciągły – oznacza podejmowanie czynności w sposób ciągły, zmierzających do określonego celu. Działania mają charakter powtarzalny,
 • wykonywana jest we własnym imieniu i odpowiedzialność – nie jest zarządzana przez zewnętrzną osobę, podmiot.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie sposób również nie podkreślić, że właściciel jest odpowiedzialny za ponoszone decyzje na przestrzeni prowadzenia firmy i odpowiada za wynikające bezpośrednio z tym ryzyko. To jeden z powodów, dla których warto współpracować z biurem rachunkowym, które wspomniane ryzyko – na etapie prowadzenia rozliczeń – zniweluje. 

Jak założyć jednoosobową firmę?

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste i nie wymaga wiele zaangażowania, całość można wykonać przez Internet. Całą operację zakładanie firmy należy rozpocząć od wypełnienia wniosku CEIDG-1, który znajduje się na stronie ministerstwa bądź e-PUAP. We wniosku wybieramy takie pozycje, jak m.in.: nazwę i adres firmy, wyznaczamy podstawowe dane firmy, wybieramy PKD, określamy czy jesteśmy płatnikami VAT, formę opodatkowania, a także możemy bezpośrednio przy wypełnianiu wniosku zgłosić działalność do ZUS (pamiętajmy, że jeśli jest to pierwsza nasza działalność, to możemy skorzystać z ulgi na start). Po uzupełnieniu dokumentu należy go dostarczyć w odpowiednie miejsce. Można zrobić to na cztery sposoby:

 • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
 • listem poleconym (z koniecznością potwierdzenia notarialnego),
 • internetowo z użyciem podpisu kwalifikowanego,
 • elektronicznie bez wykorzystania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego e-PUAP.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatna, a termin rozpoczęcia działalności ustalamy samodzielnie we wniosku. Co jest istotne, nie każdy będzie mógł ot tak założyć działalność – niektóre z profesji regulowane są dodatkowymi przepisami, przez co przy wypełnianiu wniosku będzie trzeba załączyć niezbędne licencje.  

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to model prowadzenia firmy, który nie jest dobry dla każdego. Jak w każdej formie prowadzenia biznesu i JDG ma swoje wady i zalety, o których należy pamiętać. 

Największymi zaletami jednoosobowej działalności gospodarczej są: 

-możliwość podejmowania samodzielnych decyzji oraz prostota w prowadzeniu firmy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą pracować na własny rachunek. Co ważne, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma obowiązku wpłacania kapitału.

-Możliwość decydowania i wybierania najkorzystniejszych form funkcjonowania przedsiębiorstwa to kolejna zaleta, dla której wiele osób decyduje się na założenie jednoosobowej firmy. 

-Do innych pozytywów zalicza się niskie koszty obsługi księgowej, elastyczność w otwieraniu, zawieszeniu oraz likwidowaniu firm. JDG okaże się więc bardzo dobrą opcją także dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem i chcą poznać jego specyfikę. 

Poza wieloma zaletami jednoosobowej działalności gospodarczej trudno jednak nie dostrzegać wad tego rozwiązania 

– szczególnie Nowy Ład sprawił, że rozpoczęcie działalności gospodarczej powinno się przemyśleć jeszcze uważniej. 

-Jednoosobowa działalność gospodarcza to przede wszystkim odpowiedzialność. Właściciel odpowiada całym majątkiem za wszelkiego rodzaju zobowiązania, tak więc wszelkie błędy będą mogły wiązać się z karami, które bezpośrednio uderzą w prywatny majątek przedsiębiorcy. 

-Prowadząc JDG należy również posiadać podstawową znajomość obowiązujących przepisów, które dotyczą opodatkowania.

– Posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej wiążę się również z koniecznością odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia, a także ścisłej współpracy z biurem rachunkowym.

Z powyższych powodów odradzamy prowadzenie księgowości na własną rękę, ponieważ skomplikowanie polskiego systemu podatkowego sprawia, że będzie bardzo łatwo o pomyłkę, a tej organy podatkowe czy ZUS niestety łatwo nie wybaczą. Jednoosobowa działalność gospodarcza to wybór, który nie będzie korzystny dla firm generujących duże przychody, powyżej kilku milionów złotych rocznie, ponieważ nie pozwala na tak szerokie pole do optymalizacji podatkowych, jak dedykowane temu spółki prawa handlowego. 

Oczywiście, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, należy mieć świadomość obowiązku odprowadzania podatków. Możemy wybierać spośród dostępnych form opodatkowania, na które składają się::

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych (12% do 120 000 zł dochodu, 32% powyżej),
 • podatek liniowy 19%,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (od 2%do 17%, zależy jaki rodzaj działalności).

Podsumowując, jednoosobowa działalność gospodarcza to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą pracować na własny rachunek, a które cenią sobie proste rozwiązania i brak wymogu posiadania kapitału na start biznesu. Warto jednak pamiętać, że posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej to spora odpowiedzialność. Rzetelnie i odpowiednio prowadzone czynności mogą znacznie przyczynić się do rozwoju firmy, a to najłatwiej będzie osiągnąć we współpracy z doświadczonym biurem rachunkowym, jak i prawnikami.

Jeżeli zastanawiasz się lub prowadzisz już jednoosobową działalność gospodarczą i potrzebujesz wsparcia w zakresie księgowości, czy prawa, to możesz skontaktować się z nami. Dokładnie przeanalizujemy Twój biznes i przygotujemy najbardziej korzystne rozwiązania.