Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? | INFI

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

maj 23, 2022 | Księgowość

Napiszmy sobie to szczerze – przedsiębiorca (szczególnie w Polsce) powinien dobrze odnajdywać się w zastanym porządku prawnym, a z tym bardzo mocno związana jest księgowość. Nie ma tutaj przestrzeni na pomyłki, tym bardziej na te związane z podatkami, których konsekwencje mogą być mocno dotkliwe. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest powierzenie swoich spraw rachunkowych odpowiednim specjalistom, którzy nie tylko świetnie rozumieją obowiązujące przepisy prawa, ale także będą potrafili doradzić lub przygotować firmę wobec ewentualnie nadchodzących zmian podatkowych.

Dobre biuro rachunkowe pomoże firmie przebrnąć przez zawiłości podatkowe, finansowe i księgowe. Tylko w jaki sposób wybrać właściwie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań wobec współpracy z biurem rachunkowym, ale na pewno dobrze wziąć pod uwagę przynajmniej trzy poniżej zaprezentowane wytyczne:

 • Doświadczenie i zespół;
 • Zakres usług biura rachunkowego;
 • Rozwiązania stosowane przez biuro rachunkowe.

Podejście do współpracy

Biuro rachunkowe to pośrednik pomiędzy klientem, a organami administracji. W zakresie obowiązków biura rachunkowego należy to, by klient wywiązywał się ze wszelkich zobowiązań wynikających z przepisów prawa podatkowego, a także by czerpał korzyści z dostępnych możliwości, przewidywanych przez ustawodawcę.

Koniecznie więc trzeba zwrócić uwagę na to, jakie doświadczenie posiadają pracownicy biura rachunkowego, jakie kwalifikacje oraz rekomendacje uzyskali. Dobrze będzie sprawdzić także to, jakie oceny uzyskuje firma oraz w jaki sposób przechodziła kontrole Urzędu Skarbowego. Trzeba mieć pewność, że sprawy, dotyczące księgowości oraz spraw podatkowych, zostaną przekazane profesjonalistom. Dodatkowym atutem będzie także fakt posiadania kursów, uprawnień lub wiedzy uzupełniającej podstawowy zakres usług biura rachunkowego – tutaj wspomnieć należy przede wszystkim o usługach z obszaru doradztwa podatkowego, kadr i płac, czy prawa. W taki sposób możemy mieć pewność, że sprawy księgowe zostaną przekazane specjalistom, którzy świetnie rozumieją nie tylko sam system podatkowy, ale także i całe jego otoczenie.

Zakres usług biura rachunkowego

Wykwalifikowane biuro rachunkowe łączy zakres usług księgowych, podatkowych, finansowych oraz prawnych. Dzięki temu klient może przekazać szereg newralgicznych spraw jednemu podmiotowi, bez potrzeby rozdrabniania się na kilku różnych partnerów biznesowych – co stanowi oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Do usług, które świadczą biura rachunkowe zaliczyć można:

 • Prowadzenie ksiąg handlowych;
 • Obsługa podatkowa spółek z o. o.; spółek akcyjnych;
 • Obsługa podatkowa przedsiębiorstw jednoosobowych;
 • Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ryczałtów;
 • Rozliczanie podatku VAT i podatków dochodowych;
 • Prowadzenie ewidencji podatkowych VAT, JPK;
 • Usługi kadrowo-płacowe;
 • Naliczanie ZUS.

  Dodatkowo mogą to być:

 • Sporządzanie raportów i analiz;
 • Doradztwo w zakresie działania firmy;
 • Składanie i rozliczanie wniosków o dofinansowanie;
 • Reprezentowanie klienta przed organami administracji;
 • Zakładanie działalności.

Rozwiązania stosowane przez biuro

Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe rozwiązania, które stosuje biuro rachunkowe w ramach współpracy z klientem. Tutaj zakres możliwości jest właściwie nieskończony i dobrze prześledzić strony internetowe oraz media społecznościowe potencjalnego partnera biznesowego – w poszukiwaniu udogodnień, na które mogą liczyć jego klienci. Pewnym standardem jest obecnie współpraca online, tj. nowoczesne biuro jest wyposażone w programy i zabezpieczenia, które pozwalają na swobodną oraz bezpieczną wysyłkę dokumentów, bez potrzeby osobistego stawiennictwa. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nie tylko na szybkie przekazanie niezbędnych dokumentów, ale także i dostęp do odpowiednich informacji o każdej porze dnia, z każdego miejsca na świecie.

Podsumowując, wybór odpowiedniego biura rachunkowego nie warto zawierzać przypadkowi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z dokładną ofertą, rekomendacjami, zakresem usług oraz doświadczeniem biura rachunkowego. Pamiętajmy, że dobrze prowadzona księgowość, to nie jest kolejny koszt firmy, a jeden z jej najważniejszych sprzymierzeńców. Współpraca z odpowiednim biurem rachunkowym przyniesie biznesowi same korzyści. Jako przedsiębiorcy uwalniamy swój czas i przekierowujemy go na działania pomagające w skalowaniu biznesu. Jednocześnie mamy pewność, że nasza firma od strony prawnej jest należycie prowadzona.