Księgowość w startupach – o czym warto pamiętać? | INFI

Księgowość w startupach – o czym warto pamiętać?

Księgowość w startupach – o czym warto pamiętać?

maj 7, 2021 | Księgowość, Prosta spółka akcyjna, PSA, Spólka z o.o., Startup

Księgowość w startupach – o czym warto pamiętać?

Startup – to brzmi dumnie. Zakładając firmę internetową, warto pamiętać o niebezpieczeństwach związanych z księgowością. Szczególnie, jeśli założyliśmy spółkę. Aby nie dopuścić do sporów z udziałowcami, mieć wgląd w kondycję finansową firmy i uniknąć nieprzyjemności związanych z kontrolą urzędu skarbowego, zwiążmy się z dużym biurem podatkowym, dla którego pracuje profesjonalny prawnik.

Co to jest blockchain?

Blockchain to rozproszona baza danych, rejestr transakcji lub zdarzeń. Dane księgowe, płatnicze lub inne zapisy są zabezpieczone algorytmami kryptograficznymi. Dlaczego o tym piszemy? Coraz więcej startupów operuje kryprowalutami, czyli walutami kryptograficznymi. A nawet jeśli nie, opiera model biznesowych na systemach blockchain. W czym problemem? Polskie prawo podatkowe nie nadąża za potrzebami startupów. Bez adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego i doświadczonej księgowej nie poradzimy sobie z interpretacją przepisów. Biuro będzie za nas składało pytania do urzędu skarbowego i śledzić orzecznictwo w tej sprawie. Wiążąc się z kancelarią, taką jak nasza, unikniesz problemów.

Księgowość w startupie

Startupy do najczęściej serwisy internetowe operujące na wielu drobnych transakcjach finansowych lub transakcjach nisko marżowych. Trzeba umieć je zaksięgować. Problemem dla małego biura rachunkowego może być księgowanie przychodów z kryptowalut.
Bardzo często startupy korzystają z grantów, programów europejskich, dofinansowań i dotacji. W takim przypadku trzeba prowadzić ewidencję wydatków.
Spółki prowadzące startupy są płatnikami VAT i będą się ubiegały o zwrot podatku. Urzędy skarbowe są wyczulone na zwrot VAT i na pewno zarządzają wglądu w dokumentację księgową.
Trzeba wspomnieć o aplikacjach, za pomocą których internauci będą dokonywać płatności i mikropłatności. Warto dobrze raportować taką sprzedaż, aby wiedzieć, co dzieje z pieniędzmi w naszej spółce. Księgowość służy nie tylko naliczaniu podatków i składek ubezpieczeniowych, ale również daje narzędzia do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących rozwoju przedsiębiorstwa (księgowość zarządcza).

IP Box 5%

Jeżeli chcemy skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z wykorzystania komercyjnego praw własności intelektualnej, musimy obligatoryjnie prowadzić księgowość, która ujmie rozwojowo-badawczą komercjalizację. IP BOX 5% dotyczy osób fizycznych i osób prawnych (Twojej spółki).

Co należy do kwalifikowanych praw własności intelektualnej? Lista jest długa i oprócz patentu i prawa ochronnego na wzór użytkowy, zawiera autorskie prawo do programu komputerowego. Zgodnie z ustawą o PIT nasz strartup powinien prowadzić działalność badawczo-rozwojową. W jaki sposób wykorzystać IP BOX i jak księgować wydatki na prawo do własności intelektualnej? Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.