Prosta spółka akcyjna – kiedy wchodzi w życie i co warto o niej wiedzieć | INFI

Prosta spółka akcyjna – kiedy wchodzi w życie i co warto o niej wiedzieć

Prosta spółka akcyjna – kiedy wchodzi w życie i co warto o niej wiedzieć

kw. 25, 2021 | Firma bez zus, Księgowość, Podatki, Prosta spółka akcyjna, PSA, Startup

Prosta spółka akcyjna – kiedy wchodzi w życie i co warto o niej wiedzieć

Pandemia sprawiła, że wielu przedsiębiorców przenosi swoje interesy do Internetu. Informatycy, copywriterzy, graficy i agencje kreatywne nie nadążają w tworzeniu sklepów internetowych i wdrażaniu startupów. Właśnie teraz warto pomyśleć o powołaniu prostej spółki akcyjnej, idealnego rozwiązania dla młodych, aktywnych ludzi, którzy potrzebują kapitału.

1 marca 2021

Niby zostało dużo czasu do terminu, w który zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych. Nowe, atrakcyjne dla młodego biznesu rozwiązania, miały wejść w życie 1 marca 2020 roku. Ostatecznie prosta spółka akcyjna zacznie funkcjonować w polskim porządku prawnym 1 marca 2021 roku.

Dla kogo prosta spółka akcyjna?

Prosta spółka akcyjna to rozwiązanie nie tylko dla startupów. Przedsiębiorcy ze wszystkich sektorów gospodarki mogą założyć PSA. Kapitał zakładowy spółki to przysłowiowa złotówka. Klasyczna spółka akcyjna wymaga 100 000 zł kapitału. Spółka z ograniczoną dużo mniej, bo 5 000 zł.

Rząd zmienił prawo chcąc przeciwdziałać ucieczkom startupów za granicę, gdzie spółki nie potrzebują kapitału do rozkręcenia działalności. Nie wszyscy autorzy genialnych pomysłów mają pieniądze na założenie spółki. Do PSA będzie można wnieść wiedzę i usługi. Nie będzie już sytuacji, w której ten kto ma pomysł jest w gorszej sytuacji prawnej niż ten, kto ma pieniądze (inwestor).

PSA możemy sami zarejestrować na stronach rządowych (potrwa to góra 24 godziny) lub – co zalecamy – założyć spółkę udając się do prawnika, a następnie do notariusza. Ta droga jest konieczna dla spółek, w których wkładem będzie wiedza i usługi. Formularz internetowy to za mało, żeby zabezpieczyć interesy prawne.

Statut spółki jest jak garnitur. Dobrze jest go skroić u dobrego krawca, aby leżał wygodnie. Prawo pozwala swobodnie traktować postanowienia spółki. Ważne, aby konkretnie je zapisać. Pomoże w tym adwokat naszej kancelarii.

Kto może założyć prostą spółkę akcyjną? Każdy. Można to zrobić samodzielnie lub znaleźć akcjonariuszy. PSA nie założy jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ogromną zaletą prostej spółki akcyjnej jest elastyczna struktura majątkowa, dzięki której aktywni gospodarczo wniosą do spółki własną pracę i świadczenie usług. Idealne rozwiązanie dla startupów, które według prognoz będą ciągnęły polską gospodarkę w górę.

Akcje w PSA nie są związane z kapitałem zakładowym. Jego wartość, na początku działalności, może wynieść 1 zł. W PSA ważny jest nie kapitał zakładowy, ale kapitał akcyjny. Składają się na niego nie wkłady deklarowane w umowie, ale rzeczywiste. Dzięki temu akcjonariusze mają pewność, że spółka nie została nadmuchana fikcyjną wartością.

Akcje prostej spółki akcyjnej nie posiadają wartości nominalnej, ale akcjonariuszom przysługuje prawo do dywidendy.

PSA można zakładać od 1 marca 2021 roku. Warto już teraz przygotować się do wykorzystania nowej w polskim prawie formy prowadzenia firmy. Z pewnością pomoże w tym profesjonalny prawnik i doradca podatkowy.