Atrakcyjne opodatkowanie spółek z o.o. – kiedy stawka 9%? | INFI

Atrakcyjne opodatkowanie spółek z o.o. – kiedy stawka 9%?

Atrakcyjne opodatkowanie spółek z o.o. – kiedy stawka 9%?

kw. 8, 2021 | Księgowość, Podatki, Prosta spółka akcyjna, PSA, Spólka z o.o.

Atrakcyjne opodatkowanie spółek z o.o. – kiedy stawka 9%?

Działalność w formie spółki z o.o. bije w Polsce rekordy popularności. Mimo, że formalnie jest to spółka handlowa, jej wspólnicy nie muszą ustanawiać rady nadzorczej (jeśli spółka liczy mniej niż 25 wspólników, a kapitał zakładowy nie jest większy niż 500 000 złotych). Ponadto wspólnicy mogą ustalić obowiązek dopłat, aby gromadzić kapitał spółki i bezpośrednio kontrolować spółkę i jej finanse.

Jaka jest odpowiedzialność w spółce z o.o.

Co do zasady, za zobowiązania spółki odpowiada ona sama całym majątkiem. Pragmatyczni Niemcy w XIX wieku stworzyli mechanizm ograniczonej odpowiedzialności, aby odpowiadał wymogom epoki rewolucji przemysłowej. Mechanizm ten sprawdzał się w XIX wieku, odpowiada i młodym, przedsiębiorczym Polakom w XXI wieku.

Kodeks spółek handlowych zawiera kilka wyjątków zwolnienia z osobistej odpowiedzialności. Temat złożony i wymagający wykładu prawnika naszej firmy. W tym miejscu zaznaczmy, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponosi wspólnik, który jest jednocześnie członkiem zarządu, chyba że powiadomi o złej kondycji spółki lub spółka znajdzie się w stanie likwidacji.

Ordynacja podatkowa stanowi, że członkowie zarządu spółki z o.o. będą musieli zapłacić podatki, jeśli spółka nie będzie mogła ich uregulować.

Podatek w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jeśli spółka z o.o. posiada status małego podatnika, zaliczka na poczet podatku CIT wynosi 9%. Również wtedy, gdy jesteś jedynym wspólnikiem spółki i jednocześnie zarządzasz nią. Małym podatnikiem jest spółka, której przychody nie przekraczają 2 milionów EURO. Oczywiście życzymy naszym klientom takich pieniędzy.

Podwójne opodatkowanie

Zysk spółki opodatkowany jest stawką 9% (mały podatnik), ale Ty – jeśli wypłacasz pieniądze ze spółki – musisz je opodatkować podatkiem PIT. Pozornie jest to niekorzystna konstrukcja podatkowa, ale tylko pozornie. Ważne, aby spółka generowała koszty, które umniejszą zysk opodatkowania. Kosztem tym może być Twoja pensja, umowa o dzieło, wynajem lub zakup samochodu, wynajem lub zakup nieruchomości. Możesz wynająć spółce swój samochód i swoją nieruchomość. Być może kosztów funkcjonowania spółki będzie tak dużo, że nie zapłacisz ani złotówki CIT.

A co z PIT? Nie po to zakłada się spółkę z o.o., żeby płacić 17% podatku dochodowego. I na to jest rada. W określonych przypadkach możliwe jest zastosowanie ryczałtu. Powiemy Ci kto zgodnie z prawem ma możliwość korzystania z podatku ryczałtowego w wysokości 8,5 %.

Podpowiemy gdzie szukać kosztów zgodnie z ustawami podatkowymi. Zwykle przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy potrzebują wielu dostawców, dzięki którym prowadzą działalność. Strony internetowe, serwery, wydatki na reklamę i marketing, towar (w przypadku sklepów internetowych), paliwo do samochodu, telefon, Internet, obsługa prawna, koszty kuriera, zakup licencji i oprogramowania, etc. Zanim podejmiesz decyzję o założeniu spółki z o.o., porozmawiaj z naszym prawnikiem i doradcą podatkowym.