Prosta spółka akcyjna 2021 – księgowość | INFI

Prosta spółka akcyjna 2021 – księgowość

Prosta spółka akcyjna 2021 – księgowość

lut 21, 2021 | Księgowość, Podatki, Prosta spółka akcyjna, PSA

Prosta spółka akcyjna 2021 – księgowość

Wejście w życie prostej spółki akcyjnej zostało opóźnione. Na szczęście czas szybko leci i z nowatorskiego rozwiązania polscy przedsiębiorcy będą korzystać od 1 stycznia 2021 roku.
Warto się przygotować na wejście nowych przepisów i zastanowić się, jak skorzystać z zalet prostej spółki akcyjnej.
W naszym serwisie infi.com.pl dokładnie opisujemy, jak założyć i prowadzić prostą spółkę akcyjną. Czas podjąć ważny temat: księgowość w prostej spółce akcyjnej.

Omawiany przez nas pomiot nie ma tyle szczęścia co organizacja non profit. Prosta spółka akcyjna nie może prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Pełna księgowość wymaga profesjonalnej obsługi rachunkowej i współpracy z doradcą podatkowym. Kładąc na szalę plusów i minusów wymóg pełnej księgowości, można powiedzieć z czystym sumieniem: dla startupów nie ma lepszego rozwiązania niż prosta spółka akcyjna.

Pełna księgowość wymaga utworzenia planu kont i ustalenia, w jaki sposób będą rejestrowane operacje gospodarcze. Bardziej pracochłonne może być księgowanie operacji związanych z kapitałem i innowacyjnością. Atrakcyjnie brzmi informacja, że kapitał akcyjny p.s.a. wynosi złotówkę, ale owa złotówka nie ma nic wspólnego z wartością akcji. Każdy udziałowiec deklaruje swój wkład na pokrycie akcji. Może być to wkład niepieniężny, ale posiadający wartość majątkową, w szczególności świadczenie pracy lub usług. Trzeba umieć to zaksięgować.

Prosta spółka akcyjna, jak każda spółka prawa handlowego, musi przestrzegać zasady ostrożności. Należy ostrożnie, bez hura-optymizmu wyceniać zasoby majątkowe spółki i źródła ich pochodzenia. Wartości te nie mogą być zniekształcone. Bez dobrej księgowej, która zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i bez doradcy podatkowego, ciężko będzie to wszystko ogarnąć.

Można oczywiście kupić jeden z reklamowanych programów księgowych, których producenci zapewniają, że nie trzeba niczego wiedzieć, aby księgować. Można oddać sprawy rachunkowe profesjonaliście. Problem w tym, że niewiele biur rachunkowych zajmuje się prowadzeniem pełnej rachunkowości. Spółki mają swoich księgowych i główne księgowe. Na szczęście w oczekiwaniu na wejście przepisów o prostych spółkach handlowych specjaliści rachunkowości, księgowości, prawnicy i doradcy finansowi ze infi.com.pl przygotowali przyjazny i elastyczny pakiet usług dla prostej spółki akcyjnej. Infi.com.pl weźmie na siebie prowadzenie ksiąg, reprezentowanie przed organami skarbowymi, obsługę kadrowo-płacową i wywiązywanie się z obowiązków księgowych.

Dobrze jest powierzyć księgowanie profesjonalistom. Infi.com.pl przeprowadzi założycieli przez gąszcz przepisów, które dla prawników, księgowych i doradców podatkowych nie są zawiłe. Trzymamy się naszej dewizy „zarabiaj, a my zajmiemy się resztą”.