Dlaczego opłaca się outsourcing księgowości i kadr? | INFI

Dlaczego opłaca się outsourcing księgowości i kadr?

Dlaczego opłaca się outsourcing księgowości i kadr?

sty 27, 2021 | Prawo

Dlaczego opłaca się outsourcing księgowości i kadr?

Prowadzisz małą, średnią, czy wielką firmę? Działasz na rynku lokalnym, bądź międzynarodowym? Nie ważne. Jako przedsiębiorca masz obowiązki wynikające z jej prowadzenia. Możesz także potrzebować innych usług, które są konieczne do sprawnego funkcjonowania twojego biznesu. Nie musisz znać się na wszystkim. Tu z pomocą przychodzi outsourcing. Tym razem zajmiemy się outsourcingiem księgowości i kadr. Czy to się w ogóle opłaca?

  1. Co to jest outsourcing i czego może dotyczyć?
  2. Korzyści wynikające z delegowania zadań.

Co to jest outsourcing?

Sama nazwa outsourcing pochodzi z połączenia trzech angielskich słów outside – resource – using i oznacza wykorzystanie zewnętrznych zasobów. Polega na oddelegowaniu określonych zadań, procedur i procesów na zasadzie stałej współpracy, na podstawie umowy, do zewnętrznej firmy. Outsourcing obejmuje nie tylko prowadzenie księgowości, ale może dotyczyć najróżniejszych obszarów prowadzenia firmy takich jak:

  • Szkolenia
  • Księgowość
  • Kadry i płace
  • Usługi prawne
  • Usługi doradztwa gospodarczego
  • Prowadzenie ksiąg handlowych

Korzyści z delegowania zadań.

W przypadku prowadzenia księgowości i kadr, outsourcing jest bardzo często wykorzystywanym sposobem na rzetelne wykonanie procesu, który jest po prostu niezbędny.
Zacznijmy od redukcji kosztów: nie musimy tworzyć dodatkowego stanowiska w firmie. Czasem jedno stanowisko byłoby niewystarczające. Dodatkowe szkolenia, potrzebny sprzęt, miejsce do pracy. Tworzenie tego od podstaw nie zawsze będzie dla firmy rentowne. Zwłaszcza że biuro rachunkowe może nam zaoferować w swoich usługach więcej niż jednego specjalistę. Księgowego, doradcę podatkowego, adwokata, ekonomistę.

Kolejny aspekt to właśnie specjalistyczna wiedza. To właściciel firmy odpowiada za karnie, za źle wykonaną księgowość. Ważne, by osoba zajmująca się tym, była na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Odpowiednia wiedza przekłada się na szybkość i jakość wykonania. Zewnętrzna firma  posiada odpowiednio wykwalifikowany personel, a także rozwiązania i systemy, które usprawnią procesy.

Uwolnienie czasu. Oddelegowanie pewnych procedur na zewnątrz pozwala firmie zająć się tym, na czym na prawdę się zna i z czego będzie osiągać zyski. Obecnie biura rachunkowe często pracują zdalnie, wszelkie dokumenty, procedury dzięki odpowiednim programom są przesyłane bez konieczności kontaktu osobistego. Szybko i bezpiecznie.
Na co zwrócić uwagę, by uchronić się przed niebezpieczeństwami płynącymi z outsourcingu? Pamiętajmy, że zlecamy wykonanie działań firmie zewnętrznej. Powierzamy jej poufne informacje. Dane pracowników i kontrahentów. Musi być to więc firma sprawdzona, mająca pozytywną opinię na rynku, posiadająca certyfikaty i pozwolenia. Ważne by umowa zawarta między nami  była przemyślana i uwzględniała różne ewentualności.

Czyli jednak się opłaca

Jak widać zalety outsourcingu księgowości i kadr znacząco przewyższają wady. Sprawdzone biuro rachunkowe, zapewnia nam bezpieczeństwo i spokój, że powierzone zadania zostaną wykonane na czas i zgodnie z prawem.